fallback

Кога ще започнем да поправяме електроуредите, а не да ги подменяме?

“Право на ремонт” – механизмът на ЕС, който се опитва да вмени „удължена отговорност“ на производителите

12:47 | 27.10.20 г. 4

Рециклирането на стари електроуреди не е универсално решение в принципите на кръговата икономика, като преди да се стигне до него трябва да се направи лесна и достъпна поправка на въпросния уред. Това става ясно от думите на Бори Йорданова от екологично сдружение "За Земята". В ефира на Bloomberg TV Bulgaria тя разказа за инструментът на ЕС „Право на ремонт“, който се опитва да реши проблема с непрекъснатото купуване на нови електроуреди, вместо поправка на повредените такива. 

Investor.bg припомня, че реформата в ЕС за въвеждането на т.нар. екодизайн за електроуредите е в ход още от миналата година. Пакетът мерки, които бяха приети задължава от 2021 г. производителите на електроуреди да променят досегашната масова практика за „програмирано остаряване“ и кратък срок на експлоатация на телевизори, хладилници, перални, съдомиялни, изобщо – всякакъв вид електронни уреди.

“Право на ремонт” е част от тази реформа. „Това е инструмент на Европейския съюз, чиято цел е да принуди производителите на електроуреди да изпълняват определени стандарти при създаването им, благодарение на които хората да започнат да предпочитат да ги поправят, а не директно да ги заменят“, обясни Бори Йорданова.

Тя добави, че целта на “правото на ремонт” е да се имплементира т.нар. „удължена отговорност на производителите”. А това значи при дизайна на самите продукти да се влага мисъл за това как ще протече жизненият им цикъл след пускането им на пазара.

“Ние, като общество, трябва да спрем да произвеждаме огромни количества устройства, защото нямаме нужда от тях, а когато ги създаваме, да влагаме мисъл за това те да са устойчиви във времето”, каза Йорданова.

Според изчисленията на ЕК с описания пакет мерки, от влизането им в сила през 2021 г. до края на 2030 г., ще бъдат спестени 167 теравата енергия, което се равнява на годишното потребление на Дания. Това ще доведе и до намаление на въглеродния двуокис с 46 млн. тона, а европейските домакинства ще спестят средно по 150 евро на година.

Целия разговор вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:43 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още